TalTech esitas vabariigi teaduspreemia kandidaatideks üheksa teadlast
2019. aasta vabariigi teaduspreemiate kandidaatideks esitas Tallinna Tehnikaülikool kokku üheksa TalTechi teadlast ja teaduskollektiivi.
Eesti Vabariigi teaduspreemiale „Teadusala paradigmat ja maailmapilti mõjutava või uut teadusvaldkonda rajava teadusliku avastuse või olulise sotsiaalmajandusliku mõjuga innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva leiutise või teadus- ja arendustöö eest“ esitas Tallinna Tehnikaülikool Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi teaduskollektiivi koosseisus emeriitprofessor Mart Min (kollektiivi juht), professor Olev Märtens, vanemteadur Paul Annus, vanemteadur Raul Land ja vanemteadur Jaan Ojarand töö eest „Elektrilise impedantsi mõõtmise paradigma muutmine ning sellel põhineva originaalse tehnoloogia ja aparatuuri väljatöötamine ning rakendamine meditsiinilises ja tehnilises diagnostikas“. „Töö on tehtud aastatel 1999–2018 ning põhineb Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi teadus- ja arendustööl ning leiutustegevusel, mis on viidud tööstusliku juurutamiseni ning laialdast sotsiaalmajanduslikku väärtust omavate originaalsete toodeteni.
Emeriitprofessor Priit Kulu esitati teaduspreemia kandidaadiks pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest. Priit Kulu on oma enam kui 50 tegevusaasta jooksul Tallinna Polütehnilises Instituudis (TPI) ja Tallinna Tehnikaülikoolis andnud olulise panuse Eesti teadusse ja arendustegevusse eelkõige materjaliteaduse valdkonnas, mehaanikainseneride koolitusse, teadlaste järelkasvu ja ühiskonda.
Professor Dirk Draheim esitati teaduspreemia kandidaadiks täppisteaduste valdkonnas tehtud tööde tsükli „Infosüsteemide loogilised alused tõenäosuslikes keskkondades“ eest.
Dotsent Urmas Arumäe esitati teaduspreemia kandidaadiks keemia- ja molekulaarbioloogia valdkonnas valminud ja avaldatud teadusuuringute „Närvirakkude programmeeritud rakusurma ja eluspüsimise rakulised ja molekulaarsed mehhanismid ja nende protsesside kontrollimine neurotroofsete faktorite poolt“ eest.
Juhtivteadur Mihkel Koel esitati teaduspreemia kandidaadiks tehnikateaduste valdkonnas teadustööde tsükliga „Aerogeelid; nanopoorsete materjalide arendus”.
Professor Vahur Oja esitati teaduspreemia kandidaadiks tehnikateaduste valdkonnas teadustööde tsükli eest teemal „Termodünaamilised omadused alternatiivõli ressursside väärindamisel”.
Professor Irina Hussainova esitati teaduspreemia kandidaadiks tehnikateaduste valdkonnas teadustöö „Nanokiudude võrgustik baasina multifunktsionaalsete hübriidmaterjalide tööstuslikes rakendustes“ eest.
Arvutisüsteemide instituudi teaduskollektiiv koosseisus professor Jaan Raik (kollektiivi juht), professor Gert Jervan, vanemteadur Artur Jutman ja professor Maksim Jenihhin esitati teaduspreemia kandidaadiks tehnikateaduste valdkonnas teadustööde tsükli „Usaldusväärsete arvutisüsteemide projekteerimismeetodid ja arhitektuurid“ eest.
Geoloogia instituudi teaduskollektiiv koosseisus professor Siim Veski (kollektiivi juht), vanemteadur Anneli Poska ja vanemteadur Triin Reitalu esitati teaduspreemia kandidaadiks geo- ja bioteaduste alal teadustööde tsükli „Õietolmu analüüs: uudsed käsitlused pärastjääaja kliima, inimese ja taimkatte seostele“ eest.
Ettepanekuid ja teadustöid hindab Vabariigi Valitsuse moodustatud riigi teaduspreemiate komisjon, teaduspreemiad antakse üle vabariigi aastapäevaks. ■