Näitus "Meie lugemisvara 100 aastat tagasi"
- Aeg:23.10.19 - 31.12.19
- Koht: Taltech raamatukogu
- Kontakt 620 3554
Kuni 31. detsembrini 2019 on raamatukogu 2. korruse lugenmisalas avatud Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogu 100. aastapäevale pühendatud näitus „Meie lugemisvara 100 aastat tagasi“.
17. septembril 1918 avas Eesti Tehnika Selts Tehnilised Erikursused — seda kuupäeva loetakse Tehnikaülikooli sünnipäevaks. Erikursuste eelarves olid ette nähtud ka raamatukogu kulud, kuid raamatukogu järjepidev täiendamine kirjandusega algas alles järgmisel õppeaastal, mil Tehnilised Erikursused nimetati ümber Tallinna Tehnikumiks. Esimesed sissekanded raamatute „muretsemise“ kohta on tehtud Tehnikumi raamatukogu inventariraamatusse 1919. aasta 11. detsembril — seda kuupäeva peame meie oma raamatukogu asutamisajaks.
Esimestel aastatel oli nappus eestikeelsetest õppematerjalidest, tuli hankida võõrkeelset kirjandust. 1919. aastal raamatukogusse hangitud raamatutest on näitusel ainult üks raamat : Autenheimer, Friedrich. Elementarbuch der Differential- und Integralrechnung: mit zahlreichen Anwendungen aus der Analysis, Geometrie, Mechanik und Physik für Höhere Lehranstalten und den Selbstunterricht. Leipzig, 1910. Tallinna Tehnikumi raamatukogu inventariraamatute andmetel „muretseti“ see raamat raamatukogusse 17. detsembril 1919 ja on teadaolevalt ainuke, mis on Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogus olnud 100 aastat.
Näitusel on veel teinegi raamat, mis on raamatukogusse hangitud algusaastatel: Wilhelm Jaeger. „Elektrische Messtechnik: Theorie und Praxis der elektrischen und magnetischen Messungen.“ Leipzig, 1917. See raamat muretseti meie raamatukogusse 22. detsembril 1920. Raamat kõrvaldati raamatukogust ENSV Kirjandus- ja Kirjastusasjade Peavalitsuse korraldusega 31.03.1951 ja suunati ENSV Teaduste Akadeemia Keskraamatukogu erifondi. Raamat tagastati meie raamatukogusse 1990. aastatel. Selliseid raamatuid, mis on vahepeal rändama läinud ja siis jälle tagasi tulnud, on raamatukogus palju. Seda näitab ka templite rohkus raamatute tiitellehtedel. Mitmetel asjaoludel on tulnud kümneid tuhandeid raamatuid loovutada kas teistele koolidele või hoopis maha kanda. Suurt kahju tekitas Nõukogude võimuorganite läbiviidud kogude puhastamine.
Lisaks õpikutele, mis olid kasutusel meie ülikooli algaastatel, on näitusel ka 19.-20. sajandi ilukirjandust, ajakirju ja ajalehti. Vanim raamat näitusel on 1867. aastal H. Laakmanni trükikojas ilmunud õpik „Wisika, ehk öppetus lodud asjade issewisidest ja wäggedest“ / J. G. Schwartz, mille oli „Tallinna keelde“ tõlkinud C. G. Reinthal.
Näituse eesmärgiks on anda aimu sellest, millist kirjandust oli meie esivanematel võimalik lugeda 100 aastat tagasi. Näituse kaudu meenutame ühtlasi ka tolle aja olustikku, kultuuritegelasi ning olulisemaid sündmusi.
Nimestik
Näituse koostas Taimi Nurmiste, kujundas Tiia Eikholm.